واکسن هپاتیت B

بیماری هـپاتیت B یک بــیماری جدی و خطرناک است که در کوتاه مدت ایجاد بی اشتهایـی، خســتـگی، درد عضلانی، درد مـــفاصل، درد و تــورم شکــم، تیره شدن رنگ ادرار، یرقان (زردی)، اسهال و استفراغ و در دراز مـــدت باعث آسیــب به کبد (سیروز کبدی)، سرطان کبد و مرگ می شـود. و اینکه بیش از نیمی از اشخاص مبتلا به هپاتیت B فاقد علایم بالینی میباشند اما ناقل بیماری هپاتیت B هستند.

مهمترین راه‌های انتقال ویروس هپاتیت B : انتقال ویروس از طریق مادر مبتلا به نوزاد، انتقال جنسی، تزریق با سرنگ مشترک، تماس خونی پر خطر، قمه زدن، اعتیاد تزریقی، انتقال گروه‌‌های پر خطر مانند بیماران هموفیلی از طریق فرآورده های خونی، دیالیز و کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی، نیز جزو گروه های پر خطر هستند.

vaccine
hepatit

واکسیناسیون بهترین روش پیشگیری از این بیماری است.

واکسن هپاتیت B در سه نوبت (دوز) و تزریق در عضله دلتوئید)بازو) برای بزرگسالان و درعضله ران برای کودکان توصیه شده است.

نوبت اول:هر زمان

نوبت دوم:۱تا ۲ ماه بعد از دوز اول

نوبت سوم: ۴ تا ۶ ماه بعد از دوز دوم

واکسن هپاتیت بی

 

 

چه کسانی نبایستی واکسن هپاتیت B را تزریق کنند؟

۱-افرادی که نسبت به مخمر نانوایی و یا دوز قبلی واکسن هپاتیت B آلرژی داشته اند.

۲-کسانی که هنگام دریافت واکسن، مبتلا به یک بیماری متوسط و شدید میباشند، بایستی زمان تزریق واکسن را تا بهبودی کامل به تعویق اندازند.

موارد مصرف و عوارض واکسن هپاتیت B

واکسن هپاتیت B برای ایمن سازی بر علیه تمام عفونت های ایجاد شده به وسیله انواع ویروس های هپاتیت B و همچنین برای واکسیناسیون، به خصوص افرادی که بیشتر در معرض خطر عفونت هپاتیت B هستند مثل بیماران هموفیلی، تالاسمی، بیماران نیازمند انتقال مقادیر زیادی خون، نیروهای نظامی، کارکنان بانک خون، زندانیان، بیماران روانی بستری و کارکنان تیمارستان استفاده می شود. کارکنان بهداشتی درمانی که ممکن است به نحوی با خون یا نمونه های آزمایشگاهی بیماران کار کنند و نوزادان متولد شده از مادران HBsAg مثبت باید در مقابل هپاتیت B واکسینه شوند.

واکسن یک محصول پزشکی است. اگرچه واکسن ها برای محافظت دربرابر بیماری طراحی شده اند، اما مانند هر داروی دیگری می توانند عوارض جانبی هم در پی داشته باشند.

عوارض جانبی جدی در واکسن هپاتیت Bبسیار نادر هستند. این واکسن برای استفاده در دوران بارداری یا دوران شیردهی نیز بدون خطرعنوان گردیده‌ است.

خستگی، ضعف، تب، ناخوشی، افزایش تعریق، احساس گرما، لرز، سردرد، سرگیجه، کهیر، درد و التهاب در محل تزریق، لنفادنوپاتی از عوارض جانبی واکسن هپاتیت B می باشند.

در ۹۸-۹۴% افراد واکسینه شده مصونیت ایجاد می شود.

ارائه راهکارهای بهتر مراقبت از سلامت، هدف اصلی ماست

آدرس : تهران، خیابان فتحی شقاقی، ساختمان پزشکان سبز، پلاک ۵۰ ، طبقه همکف، واحد۳