واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی تزریق می‌شود که سویه‌های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپلیوم انسانی (HPV) عامل ابتلا به آنها هستند. این بیماری‌ها شامل ضایعه‌های پیش‌سرطانی ناحیه تناسلی (دهانه رحم، فرج و واژن)، ضایعه‌های پیش‌سرطانی مقعد، زگیل‌های تناسلی در مردان و زنان و سرطان مقعد و دهانه رحم می‌شود. سویه‌های ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلوم انسانی عامل ابتلا به تقریباً ۷۰ درصد موارد سرطان دهانه رحم، ۷۵ -۸۰ درصد موارد سرطان مقعد، ۷۰ درصد ضایعه‌های پیش‌سرطانی فرج و واژن مرتبط با ویروس HPV، ۷۵ درصد ضایعه‌های پیش‌سرطان مقعد مرتبط با ویروس HPV هستند. سویه‌های ۶ و ۱۱ ویروس نیز مسئول تقریباً ۹۰ درصد موارد زگیل‌های تناسلی هستند.

 

واکسن اچ پی وی
واکسن اچ پی وی

گارداسیل با هدف پیشگیری از بیماری‌های فوق به کار برده می‌شود و برای درمان بیماری‌های مرتبط با ویروس پاپیلوم انسانی کاربرد ندارد. گارداسیل هیچ اثری بر افرادی ندارد که قبلاً به عفونت مزمن یا بیماری‌های مرتبط با سویه‌های مختلف HPV موجود در واکسن آلوده شده‌اند. بااین حال واکسن گارداسیل از افرادی که به یک یا چند عدد از سویه‌های HPV واکسن آلوده‌ شده‌اند، در برابر بیماری‌های مربوط به دیگر گونه‌های ویروس HPV موجود در واکسن محافظت می‌کند. واکسن گارداسیل نمی‌تواند عامل ابتلا به بیماری‌هایی شود که قرار است از آنها پیشگیری کند.

گارداسیل پادتن‌های خاصی را تولید می‌کند و مفید بودن آن برای پیشگیری از بیماری‌هایی با عامل سویه‌های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ HPV در زنان ۱۶ ـ ۴۵ سال و مردان ۱۶ ـ ۲۶ سال در آزمایش‌های بالینی به اثبات رسیده است.

واکسن اچ پی وی

تزریق

این واکسن در سه اندازه ۰٫۵ میلی لیتری طی ۶ ماه در عضله تزریق می‌شود. تزریق دوم ۱ ماه یا ۲ ماه پس از اولی، و تزریق سوم ۴ ماه بعد تزریق دوم (صفر، یک (دو)، شش) انجام می‌شود. پس از گذشت سه ماه از اولین روز واکسن اثر واکسن ایجاد شده‌است. این واکسن جایگزین آزمایش پاپ اسمیر از نظر سرطان دهانه رحم در زنان نمی‌شود. گارداسیل از همه انواع سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری نمی‌کند و به عنوان درمان سرطان‌های رحم و مقعد کاربرد ندارد.

تزریق برای افراد با آلرژی به مخمر، خانم‌های باردار، کودکان زیر ۹ سال و کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند، ممنوع است.

 

عوارض جانبی

تزریق گارداسیل نیز مانند هر واکسن و داروی دیگری می‌تواند با عوارض جانبی همراه باشد، البته تمام افرادی که گارداسیل تزریق می‌کنند، با این عوارض روبه‌رو نمی‌شوند. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، ۹۷ درصد عوارض گزارش شده به سامانه گزارش عوارض جانبی واکسن‌ها، شامل عوارض خفیف بوده‌اند و تنها ۳ درصد با عارضه جدی همراه بوده‌اند. عوارض جانبی زیر پس از تزریق گارداسیل گزارش شده است:

رایج‌ترین عوارض شامل سردرد، تب، تهوع، سرگیجه، درد در ناحیه تزریق، تورم، خارش، و غش در پانزده دقیقه اولیه پس از تزریق می‌تواند وجود داشته باشد. معمولاً ۱۵ دقیقه پس از انجام واکسن فرد را نگه می‌دارند. چند مورد سنکوپ کوتاه و گذرا نیز گزارش شده‌است و به همین دلیل مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا به پزشکان و پرستاران توصیه می‌کند که تزریق واکسن را به افراد، در حالتِ نشسته یا خوابیده انجام داده و پس از تزریق، فرد به مدت ۱۵ دقیقه در حالت نشسته بماند و تحت نظر باشد.

عوارض شدید گزارش شده واکسن گارداسیل عبارتند از: ناباروری، کم‌خونی همولیتیک خودایمنی، اریتم مولتی‌فرم، واسکولیت، ترومبوسایتوپنی پورپورا، التهاب حاد منتشره مغزی، میلیت عرضی، آتاکسی حاد مغزی، سندرم گیلن باره، لوپوس اریتماتوس سیستمیک، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک(ALS) ، ام‌اس به ویژه در کودکان، التهاب عصب بینایی، التهاب روده، پانکراتیت، هپاتیت خود ایمنی، شوک آنافیلاکسی و مرگ.

ارائه راهکارهای بهتر مراقبت از سلامت، هدف اصلی ماست

آدرس : تهران، خیابان فتحی شقاقی، ساختمان پزشکان سبز، پلاک ۵۰ ، طبقه همکف، واحد۳