یکی از مهمترین سرمایه های هر انسان در طول عمر سلامتی و تندرستی است و رسالت اصلی علم پزشکی با پیشگیری از بیماریها شروع شده و با تشخیص به موقع ادامه یافته و با درمان پایان پیدا میکند. سلامت انسان­ها همیشه با بیماری­های مختلف تهدید می­ شود و عوامل بیماری زا از دلایل اصلی مرگ زود هنگام در انسانها می­ باشد.خیلی از بیماری ها ممکن است در مراحل اولیه مانند کرونا در چند روز اول هیچ علائمی نداشته باشند و به اصطلاح خاموش باشند و زمانی که علامت دار می شوند در مراحل پیشرفته تر بیماری باشند و رسیدگی به آن کمی دیر شده باشد.

متاسفانه با وجود روش های جدید درمانی ، بسیاری از بیماری­ها در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارند و یا علائم جزئی دارند که باعث می ­شود بیمار در این مراحل که زمانی طلایی، برای پیشگیری و درمان کامل بیماری است به پزشک مراجعه نکند. در بیشتر مواقع مراجعه دیر به پزشک باعث افزایش صدمات جانی و مالی به بیماران می­ شود که در بیشتر موارد صدمات جانی وارد شده به بیماران، غیر قابل جبران است.

در طرح پایش سلامت به ارزیابی وضعیت سلامت و کشف مسائل و مشکلاتی که هنوز به مرحله بیماری نرسیده اند و نیز کشف مشکلاتی که شاید فرد از آن باخبر است ولی به عنوان بیماری یا اشکال تلقی نمی کند پرداخته و راهکارهای تشخیصی و درمانی و سایر توصیه های لازم ارائه خواهد شد.

همه ما جمله پیشگیری بهتر از درمان است را شنیده ایم، پیشگیری از بیماری ها منجر به ایجاد مبحث پایش سلامت در علم پزشکی شده است که طی آن، افرادی که ظاهرا سالم هستند تحت یکسری معاینات، آزمایشات، اقدامات تصویربرداری و غیره قرار می­گیرند که افرادی که در معرض ابتلا به بیماری یا در مراحل اولیه آن هستند، تشخیص داده شوند و در صورت لزوم تحت درمان قرار می گیرند و از عوارض بعدی نیز پیشگیری شود.