نیاز روز افزون به مقوله پیشگیری و ارجحیت آن به مقوله درمان، منجر به ایجاد مبحثی در علم پزشکی تحت عنوان چکاپ(check-up) یا پایش سلامت شده است که طی آن، افراد به ظاهر سالم تحت یکسری معاینات، آزمایشات، اقدامات تصویربرداری و غیره قرار می­ گیرند و با این اعمال، افرادی که در معرض ابتلا به بیماری یا در مراحل اولیه آن هستند، تشخیص داده شده و در صورت لزوم تحت درمان قرار می گیرند و از عوارض بعدی نیز پیشگیری می ­شود.

خدمات انجام شده در قالب چکاپ شامل موارد زیر می باشند:

 

 ویزیت های تخصصی  و فوق تخصصی:

فرد مراجعه کننده به کلینیک پس از پذیرش و تشکیل پرونده، توسط پزشک پایش ویزیت می­ شود در طی این ویزیت شرح حال کامل پزشکی فرد از نظر سابقه بیماری قبلی – سابقه بیماری خانوادگی، فامیلی، ارثی، عادات و شیوه های زندگی  مشخص می ­شود و سپس  برنامه انجام چکاپ و اقدامات لازم تعیین می­ گردند. در طی فرآیند چکاپ سایر پزشکان از جمله متخصص قلب و عروق، متخصص مغز و اعصاب، متخصص ارتوپدی، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص ارولوژی(آقایان)، متخصص زنان(خانم­ ها)، فوق تخصص گوارش و….. بیمار را ویزیت نموده و وضعیت سلامت فرد را از جنبه های مختلف ارزیابی می­ کنند.

 آزمایشات روتین و تخصصی چکاپ:

* آزمایش کامل خون:

این آزمایشات شامل آزمایش قند خون، آزمایش های چربی خون شامل کلسترول، تری گلیسرید، HDL، LDL، شمارش کامل سلول های خون (CBC) برای بررسی کم خونی ها و اختلالات گلبول های سفید و پلاکت و اندازه­گیری الکترلیت های خون شامل سدیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر و….. و بررسی عملکرد کبد شامل بیلی روبین، آنزیم های کبدی، تست های هپاتیت،GGT  و بررسی عملکرد کلیه شامل اندازه­گیری اوره و کراتیتن و آزمایش HIV ,و اندازه گیری ویتامین D3 خون می­ باشند.

* آزمایش کامل ادرار:

بررسی سلامت کلیه و مجاری ادرای از نظر وجود سنگ های ادراری، عفونت ادراری، وجود خون در ادرار و …..

* آزمایش کامل مدفوع:

بررسی وجود خون در مدفوع، وجود انگل، کیست و گلبول سفید در مدفوع که بیانگر عفونت روده ای می باشد  و بررسی آنتی ژن هلیکوباکتر بیلوری که عامل ایجاد و مشکلات معده می باشد.

* آزمایشات غربالگری سرطان:

شامل  FREE PSA،PSA برای تشخیص زودرس سرطان پروستات، آزمایش پاپ اسمیر و  HPV Genotyping برای تشخیص زود رس سرطان دهانه رحم، آزمایش CEA ،CA125 و AFP برای تشخیص زودرس سرطان­ های دستگاه­های مختلف بدن

* بررسی سیستم قلبی و ریوی:

این بررسی شامل نوارقلب، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، اسپیرومتری (تست تنفسی) می­ باشد که وضعیت ساختمانی، اختلالات دریچه ای، اندازه قلب، تنگی شریان­های قلب و میزان حجم ریه­ ها بررسی می­ گردند و می­ توان بیماری­های قلبی و ریوی را در مراحل ابتدایی تشخیص داد.

 اقدامات تصویربرداری:

شامل رادیوگرافی قفسه سینه، سونوگرافی شکم و لگن، سونوگرافی پروستات (در آقایان)، سونوگرافی پستان (در خانم­های زیر ۴۰ سال)، ماموگرافی (در خانم­های بالای ۴۰ سال) و سونوگرافی داپلر عروق مغزی و رادیوگرافی زانو است. این اقدامات تشخیصی، اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد احشاء داخلی قفسه سینه، شکم و لگن، مغز و اندام­ها  ارائه می­ نماید و تشخیص توده یا اختلال اناتومیک (ساختمانی)در اعضاء، اقدام درمانی ضروری را الزامی می­ کند. علاوه بر این اقدامات، در صورت نیاز سی تی اسکن و MRI در مورد اعضاء مختلف بدن قابل انجام هستند.

 شنوایی سنجی و بینایی سنجی:

ممکن است تصور شود که اختلال بینایی و شنوایی به راحتی توسط خود شخص قابل تشخیص است. در حالی که بسیاری از موارد اختلالات  این دو سیستم، ممکن است در مراحل اولیه فقط از طریق تست های اختصاصی تشخیص داده شوند و بدین وسیله در بسیاری از موارد  نابینایی و ناشنوایی پیشگیری می ­شود.

مشاوره روانشناسی:

مشاوره روانشناسی به عنوان ارائه دهنده ی انواع خدمات درمانی می باشد که توسط متخصص روانشناس در مرکز مشاوره اجرا شده و این موضوع بر نحوه ی عملکرد افراد در سنین مختلف و روابطشان متمرکز می باشد . مشاوره روانشناسی به نگرانی های عاطفی ، شغلی ، اجتماعی ، مدرسه و …. که ممکن است افراد در مراحل مختلف زندگی خود داشته باشند ، موثر خواهد بود مشاوره روانشناسی  زمان رو به رو شدن با فشار های مختلف زندگی که در خانواده  و گروه و یا سازمان ها افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند و وجود هرگونه مشکلات عاطفی و روانی و در جهت بهبود شرایط فرد و کاهش احساس پریشانی در هنگام مواجه شدن با بحران ها مفید خواهد بود

 ویزیت دهان و دندان:

مراقبت کردن و حفظ سلامت دهان و دندان تأثیر به سزایی در سلامت عمومی بدن دارد. علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه، شما می توانید با مراجعه منظم به متخصص دندان پزشکی برای چکاپ دندان هایتان، به بهداشت و سلامت آن کمک کنید.

توصیه می شود که تمام افراد حداقل هر شش ماه یک بار دندان هایشان را چکاپ کنند، البته دندان پزشک شما ممکن است با توجه به وضعیت دندان هایتان، تعداد دفعات بیشتر یا کمتری را توصیه کند.

 بایورزونانس درمانی:

بیورزونانس درمانی یک رویکرد درمانی پزشکی است که در آن امواج الکترومغناتیسی را می‌توان برای تشخیص و درمان بیماری‌های انسان است مورد استفاده قرارداد.

  • در این تکنولوژی بدن انسان به عنوان یک سیستم یکپارچه در نظر گرفته می‌شود و عقیده اساسی بر این است که اعضای مختلف بدن در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر قرار دارند و سیستم‌های مختلفی مانند سیستم گردش خون و هورمون‌ها، استخوان، تنفس، گوارش، قلب، سیستم مغز و اعصاب جهت هدایت و فرماندهی کلی بدن نمی‌توانند از یکدیگر به‌صورت مجزا فعالیت نمایند؛ بنابراین برای تشخیص بیماری، روش صحیح آن است که بدن بیمار به‌صورت یکپارچه و منسجم مورد بررسی قرار گیرد.

 تغذیه و رزیم درمانی:

اصطلاح رژیم درمانی یا درمان بارژیم (Diet-therapy) به معنای استفاده از رژیم غذایی نه فقط برای بیماران بلکه برای افراد سالم نیز است. بدین معنی که افراد سالم نیز باید به نوبه خود از رژیم غذایی مناسب استفاده کنند تا بدین وسیله از ابتلا به سوءتغذیه مصون مانده و از سلامت کامل برخوردار شوند.نیاز انسان به غذا یکی از احتیاجات ذاتی و فیزیولوژیکی است که مهم ترین عامل بقای زندگی و طول عمر بشر می باشد. احتیاج به غذا دایمی است و ارگانیسم را مجبور می کند تا برای به دست اوردن غذا و رفع گرسنگی کوشش کند. تغذیه صحیح و متعادل نه تنها پدیده رشد را مؤثر می سازد و به تندرستی و طول عمر می انجامدبلکه با تاثیر روی اعصاب و روان سبب رشد فکری و نمو نیروهای جوانی می گردد.

 پرونده الکترونیک سلامت بیماران:

تمامی اطلاعات پزشکی مراجعه کننده اعم از نتایج آزمایشات و عکسبرداری­ ها، نتایج ویزیت متخصصین و غیره در پرونده الکترونیک اشخاص ذخیره می­ گردد. با توجه به دسترسی پزشک به سوابق بیمار و نتایج چکاپ، در صورت بروز هر گونه بیماری مشخص یا علائم نامشخص، فرد می­ تواند از مشاوره سریع یا حضوری بهره مند گردد